پرش به محتوای اصلی

قانون گزینش

متن فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در امر گزینش به تاریخ 1361/1/15
 
بسم الله الرحمن الرحیم

   
  ستاد پیگیری تخلفات قضائی و اداری
 
خیراً چند کتاب به عنوان سئوالات دینی و ایدئولوژی اسلامی را ملاحظه نمودم و بسیار متأسف شدم از آنچه در این کتابها و جزواتی از این قبیل به اسم اسلام ، این دین انسان ساز الهی برای گزینش عمومی مطرح شده است و آنها را میزان رد و قبولی افراد قرار داده اند این نوشته ها که مشحون از سئوالات غیر مربوط به اسم دیانت و احیاناً مستهجن و اسف آور است از آنجا که به اسم دیانت و اسلام منتشر شده است از کتب و جزوات انحرافی است که برای حیثیت اسلام و جمهوری اسلامی مضر است و به وزیر ارشاد توصیه نمودم که امثال این کتب را در اسرع وقت جمع آوری و فروش و خرید و نشر آنها را ممنوع شرعی اعلام نمایند شاید بسیاری از افرادی که در تدوین آنها دخالت داشته اند دارای حسن نیت بوده اند لکن احتمال نفوذ شیاطین در این نحو مسائل قوی است که برای مشوه نمودن چهره نورانی اسلام و یا جمهوری اسلامی بدین امر اقدام نموده اند لهذا مراتب زیر را از ستاد محترم خواستارم
1- تمام هیئتهائی را که به نام گزینش در سراسر کشور تشکیل شده اند منحل اعلام می نمایم جه در قوای مسلح و یا در وزارتخانه و ادارات و چه در مراکز آموزش و پرورش تا برسد به دانشگاهها تمام آنها منحل است و ستاد انحلال را اعلام نماید
2- ستاد موظف در اسرع وقت دستور دهد تا هیئتهائی به جای هیئتهای منحله از افراد صالح و متعهد و عاقل و صاحب اخلاق کریمه و فاضل و متوجه به مسائل روز تعیین تا در گزینش افراد صالح بدون ملاحظه روابط اقدام نماید و گزینش زیر نظر آنها انجام گیرد و دقت شود تا این افراد تنگ نظر و تندخو و نیز مسامحه کار و سهل انگار نباشند و چنانچه قبلاً تذکر داده ام میزان در گزینش حال فعلی افراد است مگرآنکه از گروهکها و مفسدین باشند یا حال فعلی آنها مفسده جوئی و اخلال گری باشد و اما کسانی که در رژیم سابق بواسطه جو حاکم یا الزام رژیم ستمگر مرتکب بعضی نارواها شده اند ، ولی فعلاً به حال عادی و اخلاق صحیح برگشته اند تندرویهای جاهلانه در حق آنها نشود که این ظلم است و مخالفت دستور اسلام و باید ممنوع اعلام شود
3- از آنجا که بسیاری از سئوالهای اسلامی این کتابجه ها از مسائل غیر محل ابتلاء می باشد که شاید فضلا و علمای زحمت کش نیز در جواب آنها عاجز باشند و نیز بعضی آنها غلط و بعض از سئوال و جوابها بر خلاف است این نحوه سئوالات به هیچ وجه معیار در گزینش افراد نیست و ندانستن آنها برای آنان اشکال و عیبی ندارد لازم است ستاد محترم اشخاصی را مأمور کند که اگر افرادی چه به واسطه سوالهای شرعی که دانستن آنها برای این اشخاص لزوم ندارد و چه سئوالهای ناروائی که به اسلام ارتباط ندارد از ادارات و یا وزارتخانه ها و یا دیگر مراکز اخراج شده اند و یا به واسطه آن استخدام نشده اند تشخیص داده تا اگر اخراج و یا عدم پذیرش به صرف این امور و اشتباه آن بوده است آنان را به محل خود برای خدمت برگردانند که این نحوه عمل که با آنها شده است طلم فاحش است و محروم نمودن کشور از اشخاص مفید می باشد که از همه اینها باید جلوگیری شود و نیز از افراد صحیحی که در هیئتهای گزینش بوده اند قدردانی شود و به افراد دیگر آنها نصیحت شود تا نظیر این افعال در کشور اسلامی واقع شود.
4- ستاد محترم دستور دهد کتابچه های مختصری شامل بعضی از مسائل شرعی که محل اطلاع عموم است و مسائل اعتقادی که دانستن آنها در اسلام لازم است بطور ساده و بدون معماها که در این کتب و نشریات انحرافی موجود است و بعضی مسائل مناسب یا شغل افراد با نظارت اشخاص مطلع از احکام اسلام و متوجه به اطراف مسائل سیاسی و اجتماعی تهیه شود و آنها را در دسترس افراد قرار داده و در صورت احتیاج اشخاص را آموزش دهند و بدون آموزش سئوال از آنها نشود و میزان رد و قبول موازین اسلام و انسانی باشد که هدایت جاهلان منظور نظر اصبل است.
5- تجسس از احوال اشخاص در غیر مفسدین و گروههای خرابکار مطقاً ممنوع است و سئوال از افراد به اینکه چند معصیت نمودی چنانچه بنا به بعضی گزارشات این نحوه سئوالات می شود مخالف اسلام و تجسس کننده معصیت کار است باید در گزینش افراد این نحوه امور خلاف اخلاق اسلام و خلاف شرع مطهر ممنوع شود
6- بنا به گزارش رسیده بعضی از کلاسهای درس که در ارتش و سپاه و سایر مراکز نظامی و انتطامی تأسیس شده است. مستهجن و مبتذل است باید این کلاسها به وسیله اشخاص عالم و عاقل و متعهد اداره شود و نمایندگان این جانب در نیروهای نظامی و انتظامی با کمال جدیت به اصلاح آنان پرداخته و به کار خود ادامه دهد این ستاد موظف است برای هر وزارتخانه و یا مراکز دیگر کتابچه هائی مناسب با کار آنان به صورتی معقول و اسلامی تهیه نموده و از تبلیغات جاهلانه و احیاناً ضد انقلابی جلوگیری نمایند.
 
 والسلام علیکم و رحمه الله
روح الله الموسوی الخمینی
15 دیماه 1361 برابر 20 ربیع الاول 1403 هجری قمری


آئین نامه اجرایی قانون گزینش کشور

‌کمیسیون مشترک آموزش و پرورش و امور اداری و استخدامی مجلس شورای اسلامی بر اساس فرمان مورخ 1361.10.15 حضرت امام خمینی (‌ره)‌و به استناد ماده (18) قانون گزینش معلمان مصوب 1374.6.14 و قانون تسری قانون مذکور مصوب 1375.2.9 آئین‌نامه اجرایی را بنا به پیشنهاد‌هیأت عالی گزینش، به شرح ذیل تصویب نمود:

‌فصل اول - کلیات
‌ماده 1 - در این آئین نامه عبارات اختصاری زیر جایگزین عناوین کامل آنها می‌گردد:
‌الف -"‌هیأت عالی" به جای هیأت عالی گزینش
ب - "‌هیأت" به جای هیأت مرکزی گزینش
ج - "‌هسته" به جای هسته گزینش
‌د - "‌نهاد" به جای نهاد ریاست جمهوری
‌هـ - "‌سازمان" به جای سازمان امور اداری و استخدامی کشور
‌و - "‌قانون گزینش" به جای قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مصوب 1374.6.14 مجلس شورای اسلامی.
‌ز - "‌قانون تسری" به جای قانون تسری قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش به کارکنان سایر وزارتخانه‌ها، سازمانها، مؤسسات و شرکتهای‌دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی مصوب 1375.2.9 مجلس شورای اسلامی.

‌ماده 2 - امر گزینش و اجرای ضوابط و مقررات مربوط به آن درباره داوطلبان ورود به خدمت اعم از رسمی، غیر رسمی (‌پیمانی - قراردادی -‌روزمزد و عناوین مشابه) و مشمولین قانون کار در کلیه دستگاههای مذکور در ماده واحده قانون تسری و ماده (2) قانون گزینش تابع احکام مقرر در‌قانون گزینش و این آئین نامه خواهد بود.
‌تبصره 1 - هرگونه جذب و بکارگیری منوط به رعایت ماده فوق می‌باشد و پرداخت هرگونه وجه بدون رعایت ماده فوق غیر قانونی است.
‌تبصره 2 - اعزام به مأموریت ثابت خارج از کشور، مأموریت یا انتقال به دستگاه دیگر در مشاغل حساس، بورسیه شدن (‌دوره‌های بلند مدت) و‌ همچنین پذیرش داوطلبان مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاهها منوط به تایید گزینش است.
‌تبصره 3 - گزینش کارکنان وزارت اطلاعات از شمول این آئین‌نامه مستثنی بوده و تابع مقررات مربوطه خواهد بود.

‌فصل دوم - ضوابط عمومی و ضوابط انتخاب اصلح
‌ماده 3 - ضوابط عمومی گزینش اعتقادی، اخلاقی و سیاسی کارکنان موضوع این آئین‌نامه ضوابط مقرر در ماده (2) قانون گزینش است و التزام‌عملی به احکام اسلام مندرج در ماده مذکور عبارتست از:
1 - عمل به واجبات از قبیل نماز، روزه و...
2 - اجتناب از محرمات (‌عدم ارتکاب به معاصی کبیره)

‌ماده 4 - جزئیات مصادیق ضوابط عمومی و انتخاب اصلح (‌ضوابط عمومی و ملاکهای تقدم) ، ضوابط و معیارهای حاکم بر گزینش کشور و‌ دستورالعملهای مورد نیاز توسط هیأت عالی تنظیم و ابلاغ خواهد شد. در تعیین موازین شرعی و تطبیق کلیه امور گزینش با مبانی فقهی، هیأت عالی‌حسب آراء فقهی حضرت امام خمینی (‌رض) و ولی فقیه اقدام خواهد کرد.
‌تبصره 1 - امر گزینش در مشاغل حساس و همچنین موارد خاص بر اساس ضوابط انتخاب اصلح انجام خواهد شد.
‌تبصره 2 - اعزام به مأموریت ثابت خارج از کشور از مصادیق موارد خاص و مشاغل آموزشی، امنیتی از مصادیق مشاغل حساس محسوب گردد.‌تشخیص سایر موارد خاص با هیأت عالی خواهد بود و موارد حساس به ترتیب مقرر در ماده (41) تعیین خواهد شد.

‌فصل سوم ـ تشکیلات، حدود وظایف و صلاحیتها
‌الف - هیات عالی
‌ماده 5 - دبیر هیات عالی گزینش که به پیشنهاد اعضاء هیات عالی و حکم رئیس جمهور منصوب می‌شود همتراز مقامات موضوع بند (ب) تبصره(2) ماده یک قانون نظام هماهنگ پرداخت (‌استانداران، سفرا) می‌باشد.
‌تبصره - در صورتی که رئیس جمهور به استناد ماده (6) قانون گزینش، اجرای قانون را به دیگری واگذار نماید حکم دبیر هیات عالی به ترتیب فوق‌توسط وی به عنوان ریاست هیات عالی گزینش صادر خواهد شد.

‌ماده 6 - هیات عالی با همکاری هیاتها و دستگاههای ذیربط نسبت به ایجاد و توسعه بانک اطلاعاتی گزینش کشور اقدام می‌نماید.
‌تبصره - هیاتها و مراکز اطلاعاتی، دستگاههای اجرایی و قضایی و نیروی انتظامی، سازمانهای حفاظت و اطلاعات و عقیدتی - سیاسی نیروهای‌مسلح مکلفند همکاری‌های لازم را در این زمینه حسب نظر هیات عالی معمول دارند.

‌ماده 7 - هیات عالی موظف است نسبت به تدوین نظام جامع آموزش گزینش کشور با استفاده از تجارب عملی و پژوهشهای بنیادی و کاربردی در‌متون فقهی و دستاوردهای علمی اقدام نماید و با توسعه پژوهشها نسبت به دستیابی به روشهای بهینه انجام کار مبادرت ورزد. هیات عالی می‌تواند‌دوره‌های مزبور را رأسا اجرا و یا اجرای آن را به هیاتها تفویض نماید.
‌تبصره 1 - استفاده از مزایای استخدامی دوره‌های آموزشی مزبور با کسب مجوز از سازمان صورت خواهد گرفت.
‌تبصره 2 - اشتغال کارگزاران در امر گزینش کشور در صورت تایید صلاحیت به ترتیب مقرر در قانون گزینش و قانون تسری، منوط به طی دوره‌های‌آموزشی مقرر خواهد بود.

‌ماده 8 - وزیر یا بالاترین مقام اجرایی دستگاه می‌تواند در جلسات هیات عالی در موارد ذیل شرکت نماید:
1 - تصویب دستورالعمل یا رویه خاص دستگاه ذیربط.
2 - ایجاد هیات جدید، ادغام یا انحلال هیات مرکزی دستگاه ذیربط.
3 - اعلام نظر نهایی نسبت به موارد خاص و مورد اختلاف در مورد نمایندگان وزراء در هیاتها، اعضای هسته‌ها شکایات و گزارش بازرسی حسب‌ تشخیص هیات عالی.
4 - درخواست وزیر جهت شرکت در جلسه.

ب - هیات مرکزی گزینش
‌ماده 9 - جلسات هیات با حضور اکثریت اعضاء رسمیت می‌یابد و تصمیمات آنان با حداقل دو رای معتبر خواهد بود.

‌ماده 10 - هیات موظف است بر اساس دستورالعمل هیات عالی نسبت به استعلام سوابق پذیرفته شدگان در کلیه آزمونها و یا معرفی شدگان‌موضوع ماده (2) قانون گزینش و مشمولین ماده واحده قانون تسری از بانک اطلاعاتی موضوع ماده (5) این آئین‌نامه و سایر مراجع ذیربط اقدام نماید.

‌ماده 11 - هیات می‌تواند با توجه به حجم فعالیتها، توسعه یا کاهش فعالیتهای موجود، پراکندگی جغرافیایی واحدهای وابسته و تابعه در مرکز و‌استانها و سایر ضرورتهای مرتبط با امر گزینش، نسبت به ایجاد، ادغام و یا تفکیک هسته‌ها با رعایت مقررات مربوط اقدام نماید.
‌تبصره 1 - در جهت تسریع جذب نیرو و احتراز از ایجاد تشکیلات غیر ضرور در واحدهای تابعه و استانی دستگاهها هیات می‌تواند عنداللزوم‌یکی از واحدهای هسته را تشکیل داده و سایر امور مربوطه را توسط یکی از هسته‌های مرکزی و استانی، منطقه‌ای و یا سیار با رعایت قانون گزینش و‌این آئین‌نامه انجام دهد.
‌تبصره 2 - در صورتی که اقدامات موضوع این ماده با تایید هیات عالی مستلزم افزایش پستهای سازمانی باشد مراجع قانونی ذیربط نسبت به تایید‌آن عمل خواهند نمود.

‌ماده 12 - هیات موظف است نسبت به انجام امور گزینش خواهران متقاضی، توسط خواهران با رعایت مقررات قانون تسری و قانون گزینش بر‌اساس دستورالعملی که به تصویب هیات عالی می‌رسد اقدام نماید.
‌تبصره 1 - هیات عالی موظف است به تناسب حجم فعالیت گزینش خواهران کشور و به منظور پشتیبانی‌های علمی، فنی، اجرایی، آموزشی،‌نظارت و بازرسی آنها نسبت به پیش‌بینی سازمان کار مناسب اقدام نماید.
‌تبصره 2 - هیات و هسته موظفند متناسب با جذب نیروهای مورد نیاز دستگاه بر حسب جنسیت، نسبت به ارائه سازمان کار و همکاری نیروهای‌خواهر یا برادر واجد شرایط مقرر در ماده (13) قانون گزینش اقدام نمایند.

‌ماده 13 - هیات موظف است پس از انتخاب نیروهای مقرر در بند (4) ماده (5) قانون گزینش (‌غیر از اعضاء هیات) نسبت به تشکیل پرونده و‌بررسی سوابق آنان اقدام و پس از احراز شرایط مقرر در ماده (13) قانون گزینش موارد را جهت تایید نهایی به هیات عالی ارسال نماید.

‌ماده 14 - هر گونه جابجایی و نقل و انتقال اعضاء هسته‌ها و کارکنان دبیرخانه هیات با هماهنگی هیات و سایر کارکنان هسته با هماهنگی هسته‌انجام می‌گیرد.
‌تبصره - بکارگیری نیروهای مورد نیاز دبیرخانه هیات، به پیشنهاد مسئول دبیرخانه و تایید هیات خواهد بود.

ج - هسته گزینش
‌ماده 15 - انجام مراحل اجرائی گزینش متقاضیان و داوطلبان موضوع قانون گزینش به عهده هسته است که مرجع ابتدایی صدور آراء گزینش‌می‌باشد.
‌تبصره - آراء صادر شده توسط هسته‌ها در رابطه با مشاغل حساس در صورت تنفیذ هیات مربوطه قابل اجرا خواهد بود و هیات می‌تواند‌اختیارات موضوع این تبصره را به هسته تفویض نماید.

‌ماده 16 - صدور رای در گزینش افراد با حضور سه عضو که با حکم دبیر هیات منصوب می‌شوند انجام می‌گیرد و تصمیمات آنها با اکثریت آراء‌معتبر است.
‌تبصره - مرحله اول تجدید نظر با حضور دو عضو دیگر هسته و یکی از اعضاء قبلی و با رعایت اکثریت آراء در اخذ تصمیمات انجام می‌گیرد.

‌ماده 17 - مدیر هسته که از بین اعضا و با حکم دبیر هیات منصوب می‌گردد مستقیما مسئولیت واحد امور اجرائی هسته را بر عهده خواهد داشت.

‌ماده 18 - افرادی که در پستهای سازمانی گزینش با رعایت کلیه مقررات مربوطه منصوب می‌شوند در صورتی که مجموع وجوه دریافتی آنان نسبت‌به حقوق و مزایای شغل قبلی کاهش پیدا نماید، از تفاوت تطبیق بهره‌مند خواهند شد.

‌د - دستگاهها
‌ماده 19 - به منظور اجرای امور گزینش در موعد مقرر، نهاد و دستگاه موظفند حسب مورد کلیه امکانات مورد نیاز هیات عالی، هیاتها و هسته‌های‌تابعه اعم از فضا، وسیله نقلیه، نیروی انسانی مورد نیاز، منابع مالی (‌با بهره‌مندی از تمامی مزایای مشابه کارکنان آن نهاد یا دستگاه) و سایر خدمات‌پشتیبانی را تامین نمایند.
‌تبصره - هیات موظف است در موارد استثنایی و پیش‌بینی نشده فهرست نیازهای خود و هسته‌های تابعه را به امکانات و نیروی انسانی یک ماه‌قبل از شروع انجام امور گزینش به وزیر یا بالاترین مقام دستگاه اعلام نماید.

‌ماده 20 - سازمان و سایر مراجع ذیربط مکلفند قبل از تصویب تشکیلات هیات و هسته و همچنین در تهیه و تدوین طرحهای طبقه‌بندی مشاغل‌دستگاههای اجرایی، نظر هیات عالی را اخذ و با رعایت آن اقدام نمایند.
‌تبصره 1 - طراحی و تنظیم تشکیلات سازمانی هسته‌های گزینش و دبیرخانه هیاتها بر اساس دستورالعملی خواهد بود که توسط هیات عالی تهیه‌ و ابلاغ می‌گردد.
‌تبصره 2 - واحد سازمانی هسته زیر نظر بالاترین مقام دستگاهی که هسته در آن ایجاد شده در تشکیلات سازمانی تعیین می‌گردد سازمان و سایر‌مراجع ذیربط مکلفند در طراحی تشکیلاتی دستگاهها این امر را رعایت نمایند.
‌تبصره 3 - هر گونه پیشنهاد تغییر در تشکیلات و پستهای سازمانی هسته با تایید هیات و رعایت مقررات مربوطه خواهد بود.
‌تبصره 4 - پستهای سازمانی اعضاء هسته در امتداد پستهای دبیرخانه هیات پیش‌بینی می‌گردد.

‌ماده 21 - سازمان برنامه و بودجه موظف است همه ساله با کسب نظر هیات عالی گزینش ضمن اختصاص ردیف مستقل بودجه‌ای برای هر یک از‌هیاتها در زیر ردیف دستگاه مربوطه، اعتبار مورد نیاز هیات و هسته‌های ذیربط را تامین نماید.
‌تبصره - به منظور تامین بودجه مورد نیاز هیاتها و هسته‌ها در سال 1377، دستگاه موظف است بر اساس پیشنهاد هیات، اصلاحات لازم را در متن‌موافقتنامه متبادله با سازمان برنامه و بودجه به عمل آورده و سازمان مزبور نیز موظف به تامین اعتبار مورد نیاز هیات ذیربط خواهد بود.

‌ماده 22 - دستگاه پس از اخذ مجوز استخدامی، در اجرای ماده (16) قانون مراتب را جهت طی مراحل گزینش کتبا به هیات اعلام می‌نماید و‌همچنین دستگاه مکلف است داوطلبان موضوع ماده (2) قانون گزینش را با رعایت سایر مواد این آئین‌نامه قبل از انتصاب یا بکارگیری و یا اتخاذ تصمیم‌در رابطه با سایر موارد مقرر در ماده مزبور جهت طی مراحل گزینش معرفی نماید.
‌تبصره - در صورت نیاز به انجام مصاحبه‌های تخصصی و علمی با داوطلبان، حضور یک صاحبنظر به نمایندگی از هیات یا هسته ضروری‌می‌باشد. دستورالعمل این تبصره توسط هیات عالی تهیه و ابلاغ خواهد شد.

‌ماده 23 - واحد کارگزینی یا عناوین مشابه اداری در دستگاه مکلف است به محض دریافت نظر گزینش مبنی بر عدم موافقت با ادامه خدمت‌داوطلب، نسبت به قطع رابطه استخدامی وی (‌و در مورد استخدام رسمی قبل از تبدیل وضع به رسمی قطعی) اقدام نماید.
‌تبصره 1 - در موارد تمدید قرارداد و تبدیل وضع تا قطعی رسمی، در صورتی که کارمند نسبت به نظر گزینش در مهلت مقرر اعتراض نماید‌انتصاب افراد دیگر در پستهای مربوط به آنان تا رسیدگی به اعتراض در هیات (‌مرحله دوم تجدید نظر حداکثر سه ماه) مجاز نخواهد بود و در موارد لغو‌تعهد خدمت، نیاز به اخذ مجوز استخدامی جدید نمی‌باشد.
‌تبصره 2 - در موارد استثناء مدت مزبور طبق نظر هیات عالی تعیین خواهد شد.
‌تبصره 3 - در مواردی که پس از تجدید نظر اول یا دوم، داوطلب محق تشخیص داده شود بابت ایام عدم اشتغال از حقوق آمادگی به خدمت‌بهره‌مند خواهد شد و در صورتی که حکم تداوم خدمت با رعایت غمض عین از بعض شرایط صادر بشود حقوقی بابت ایام مزبور، تعلق نگرفته ولیکن‌ایام مذکور به عنوان سابقه خدمت تلقی خواهد شد. تشخیص غمض عین طبق دستورالعمل هیات عالی، با هیات خواهد بود.

‌ماده 24 - در مواردی که نظر گزینش در مقطع رسمی آزمایشی تا قبل از انقضای مدت خدمت آزمایشی بر عدم پذیرش باشد و مستخدم تقاضای‌تجدید نظر نماید، صدور حکم قطعی رسمی منوط به اخذ نظر گزینش مبنی بر پذیرش مستخدم مذکور می‌باشد و زمان رسیدگی در تجدید نظر اول و‌دوم به زمان مدت خدمت آزمایشی افزوده خواهد شد.
‌ماده 25 - واحدهای کارگزینی یا عناوین مشابه اداری در دستگاه موظفند در صورتی که نظریه مثبت هیات یا هسته نسبت به صدور حکم استخدام‌قطعی کارمندان آزمایشی اعلام نشده باشد، حداقل (6) ماه قبل از انقضای خدمت آزمایشی نظر هسته یا هیات را راجع به صدور حکم استخدام قطعی‌آنان استعلام نمایند. در غیر اینصورت متخلف به مراجع ذیربط معرفی می‌شود.
‌تبصره 1 - هیات یا هسته (‌در صورت تفویض اختیار از سوی هیات به هسته) حسب مورد موظف است قبل از پایان مدت مقرر خدمت آزمایشی‌مستخدم نظر خود را به واحد کارگزینی یا واحد امور اداری دستگاه اعلام نماید، در غیر اینصورت واحدهای مذکور در موعد
قانونی اقدام خواهند نمود.

‌تبصره 2 - واحدهای کارگزینی یا عناوین مشابه اداری در دستگاه موظفند یک نسخه از احکام صادره در هر مقطع از استخدام را به هیات یا هسته‌مربوطه ارسال نمایند.
‌تبصره 3 - در مواردی که در زمان ابلاغ این آئین‌نامه کمتر از (6) ماه به زمان انقضای مدت خدمت آزمایشی مستخدم مانده باشد، کارگزینی و‌عناوین مشابه اداری موظفند به منظور صدور حکم قطعی سریعا نظر گزینش را اخذ نمایند.

‌ماده 26 - تاریخ صدور رای مبنی بر عدم پذیرش توسط هسته، هیات و هیات عالی مبنای عدم اشتغال و یا قطع رابطه استخدامی توسط‌کارگزینی‌ها یا واحدهای اداری مشابه در دستگاه می‌باشد در این صورت پرداخت وجه بابت کارکرد مستخدم از زمان صدور رای هسته تا زمان صدور‌حکم کارگزینی حداکثر تا مدت یک ماه بلامانع می‌باشد.

‌ماده 27 - دبیرخانه هیات که زیر نظر هیات و در حوزه ستادی دستگاه مستقر می‌باشد به عنوان واحد ستادی و اجرایی هیات جهت تحقق وظایف‌محوله از جمله موارد ذیل اقدام می‌نماید:
- تهیه پیش‌نویس بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و فرم‌های لازم داخلی
- انجام امور بررسی صلاحیت اعضاء هسته‌ها و کارکنان دبیرخانه و تهیه گزارشات لازم جهت طرح در هیات.
- بررسی نمودار تشکیلات، تشکیلات تفصیلی و بودجه مورد نیاز هیات و هسته‌های تابعه و پیشنهاد به هیات.
- انجام کلیه امور پشتیبانی، اداری، روابط عمومی، تدارکات و... هیات مرکزی.
- انجام اقدامات لازم جهت اجرای برنامه‌های آموزشی کارکنان در چارچوب مصوبات هیات عالی.
- پیگیری اجراء کلیه مصوبات و تصمیمات متخذه توسط هیات عالی و هیات مرکزی در هسته‌های تابعه.
- برنامه‌ریزی و نظارت بر اجرای امور رایانه‌ای.

‌فصل چهارم - نظارت و بازرسی و رسیدگی به شکایات
‌ماده 28 - هیات موظف است با توجه به ضوابط و معیارهای مقرر در قانون گزینش و نیز بر اساس دستورالعمل هیات عالی نسبت به اجرای ضوابط‌و مصوبات و بررسی عملکرد هسته‌ها و سیر مراحل گزینش متقاضیان نظارت دقیق نماید و عنداللزوم در آراء صادره تجدید نظر نماید.
‌تبصره - دبیر هیات و مدیر هسته با رعایت مقررات گزینش، پاسخگوی مراجع رسمی مقرر در قانون گزینش و این آئین‌نامه می‌باشند.

‌ماده 29 - هیچیک از اعضای هیات، هسته، محققین و مصاحبه‌گران گزینش را نمی‌توان در ارتباط با وظایفی که طبق قانون گزینش برای جمع‌آوری‌اطلاعات، مدارک و همچنین صدور رای دارند تحت تعقیب قضایی قرار داد.
‌تبصره - در صورتی که هر یک از افراد فوق مرتکب جرائم عمومی و یا تخلفات اداری گردند پرونده آنان حسب مورد توسط هیات عالی یا هیات‌مربوطه به مراجع قضائی، هیاتهای رسیدگی به تخلفات اداری و یا سایر مراجع ذیربط ارجاع خواهد شد.

‌ماده 30 - دیوان عدالت اداری در زمان رسیدگی به شکایات مقرر در تبصره (3) ماده (14) قانون گزینش از حیث نقض قوانین و مقررات در هر‌مرحله نسبت به استعلام نظر هیات یا هیات عالی اقدام و پس از بررسی و استماع نظرات، رای خود را صادر می‌نماید.

‌ماده 31 - هیات عالی می‌تواند برای رسیدگی به هر گونه پرونده و سوابق گزینشی، نسبت به تشکیل کمیته یا کمیته‌های بررسی مرکب از 3 تا 5 نفر‌از افراد ذیصلاح در امور گزینش با رعایت شرایط مقرر در ماده 13 قانون گزینش اقدام نماید.
‌تبصره - کلیه اقدامات اجرایی گزینش موضوع ماده فوق از قبیل انجام تحقیقات، مصاحبه، نظردهی توسط دبیرخانه هیات عالی انجام می‌شود.
‌ماده 32 - هیات و هسته (‌با نظر هیات) می‌توانند در مواقع کثرت کار نسبت به تشکیل کمیته‌های بررسی مرکب از 3 تا 5 عضو واجد شرایط مقرر‌در ماده (13) قانون گزینش پس از تایید اعضاء توسط هیات عالی به منظور بررسی مقدماتی و ارائه نظریه به هیات یا هسته اقدام نمایند.

‌ماده 33 - هرگونه رسیدگی به تخلفات گزینشی (‌عدم رعایت مقررات گزینش) کارکنان گزینش کشور بر اساس تبصره (2) ماده (14) قانون گزینش‌توسط هیات مربوطه و هیات عالی خواهد بود.

‌ماده 34 - هر یک از مراجع تجدید نظر اول و دوم و همچنین دیوان عدالت اداری فقط یکبار می‌توانند نسبت به یک شکایت رسیدگی و اقدام به‌صدور رای نمایند.

‌ماده 35 - افرادی که بعد از ابلاغ قانون گزینش واجد شرایط عمومی یا انتخاب اصلح تشخیص داده نشده و قبلا اعتراض ننموده‌اند می‌توانند‌حداکثر تا دو ماه پس از ابلاغ این آئین‌نامه اعتراضیه خود را تحویل نمایند که در این صورت هیات، مسئول رسیدگی به آن خواهد بود.

‌ماده 36 - ماموران تحقیق و مصاحبه‌گران مراحل اول و دوم تجدید نظر یک پرونده، مستقل از یکدیگر خواهند بود.

‌فصل پنجم - سایر مقررات
‌ماده 37 - شروع به طی مراحل گزینش در ورود به خدمت منوط به اعلام کتبی واحد کارگزینی یا عناوین مشابه اداری دستگاه می‌باشد.

‌ماده 38 - آراء و نظرات هیات و هسته تنها برای احراز صلاحیت شغلی داوطلبان در محدوده قانون گزینش مناط اعتبار است.

‌ماده 39 - در صورتی که داوطلب کلیه مراحل گزینشی را قبلا طی کرده باشد (‌اخذ نظر موافق)، بهنگام تمدید قرارداد یا تبدیل وضع استخدامی و‌موارد انتقال یا ماموریت به دستگاههای دیگر و همچنین بورسیه‌های داخل و خارج کشور، فاصله زمانی آخرین بررسی تا زمان طرح موضوع در هیات یا‌هسته برای احراز حال فعلی وی با رعایت ضوابط عمومی یا انتخاب اصلح ملاک عمل در گزینش خواهد بود. در موارد استثناء طبق نظر هیات و یا‌هیات عالی عمل خواهد شد.
‌تبصره - هر گونه استفاده از کارکنان شرکتهایی که جهت انجام امور خدماتی طرف قرارداد دستگاههای اجرایی می‌باشند در مشاغل اداری و‌کارشناسی، آموزشی و حساس منوط به تایید گزینش خواهد بود. نحوه بررسی گزینش در مورد اینگونه نیروها بر اساس دستورالعملی خواهد بود که‌توسط هیات عالی تنظیم و ابلاغ می‌گردد.

‌ماده 40 - تاریخ دریافت لیستهای درخواستی و مورد نیاز هیات و هسته و مدارک شناسایی متقاضیان از کلیه مراجع و واحدهای مسئول مقرر در‌ماده (2) قانون گزینش اعم از سازمان سنجش و سایر مراجع برگزار کننده آزمونهای علمی، استخدامی و کارگزینی‌ها، ملاک شروع امر گزینش موضوع‌زمان مقرر در ماده 16 "‌قانون گزینش" می‌باشند.
‌تبصره - مراجع مقرر در این ماده موظفند هماهنگی‌های لازم را به منظور زمانبندی انجام امر گزینش با هیات یا هسته معمول دارند.

‌ماده 41 - نحوه طبقه‌بندی اسناد و پرونده‌های گزینشی، نگهداری و نقل و انتقال آنها و چگونگی انجام مکاتبات طبقه‌بندی شده در هیاتها و‌هسته‌ها و همچنین احصاء مشاغل حساس (‌علاوه بر موارد مذکور در تبصره (2) ماده (4) این آئین‌نامه) حسب ضوابطی خواهد بود که توسط هیات‌عالی و با همکاری "‌سازمان" و وزارت اطلاعات تهیه و ابلاغ می‌گردد.

‌ماده 42 - بکارگیری مستخدمین رسمی و ثابت که رابطه استخدامی آنان به هر علت قطع شده باشد مستلزم طی مراحل گزینش خواهد بود.

‌ماده 43 - کلیه اطلاعات به دست آمده در مراحل مختلف گزینش به صورت محرمانه در پرونده گزینش داوطلبان ثبت و ضبط می‌گردد، و افشای‌آن مجاز نمی‌باشد و با متخلفین طبق مقررات مربوطه برخورد خواهد شد.
‌تبصره - در صورت درخواست داوطلبان، موارد به صورت کلی، محرمانه و کتبی به وی اعلام شود.

‌ماده 44 - ارزشیابی سالانه مسئول و معاونین دبیرخانه هیات و اعضای هسته‌های گزینش کشور توسط هیات و سایر کارکنان دبیرخانه توسط‌ مسئول دبیرخانه با رعایت سلسله مراتب مربوطه و طبق ضوابط حاکم بر ارزشیابی کارکنان دولت، صورت خواهد گرفت.
‌تبصره - ارزشیابی سایر کارکنان هسته گزینش طبق ضوابط مزبور بر اساس دستورالعملی خواهد بود که به تایید سازمان خواهد رسید.

‌ماده 45 - فرایند بررسی نیاز و صدور مجوز استخدام و برگزاری آزمون عمومی، آزمون علمی و گزینش از یکدیگر منفک بوده و دستگاه حسب‌قوانین و مقررات موضوعه وظایف خود را انجام داده و هماهنگی لازم با هیات یا هسته (‌در غیر موارد بررسی نیاز و صدور مجوز) را طبق دستورالعمل‌صادره از هیات عالی بعمل خواهد آورد.

‌ماده 46 - ملاک زمان مقرر در ماده (14) قانون برای رسیدگی به شکایات داوطلبان یکی از زمانهای ذیل خواهد بود:
‌الف - آگهی در جراید کثیرالانتشار (‌حداقل یکبار) برای پذیرفته‌شدگان علمی و نهایی توسط مراجع برگزار کننده آزمون (‌با شرط اعلام قبلی زمان‌نتیجه به کلیه داوطلبان)
ب - دریافت کارنامه مبنی بر عدم پذیرش داوطلب از مراجع برگزار کننده آزمون و همچنین دریافت حکم توسط شخص متقاضی از طریق پست‌سفارشی.
ج - تاریخ ابلاغ حکم توسط اداره کارگزینی یا عناوین مشابه در دستگاه (‌طبق تبصره (1) ماده (90) آئین دادرسی مدنی).
‌د ـ تاریخ ابلاغ رای توسط هیات یا هسته به فرد ذینفع
‌تبصره - کلیه مراجع برگزار کننده آزمون، بخشهای اداری ذیربط، هیات و هسته‌ها مکلفند حسب یکی از موارد فوق نسبت به مطلع نمودن‌داوطلبان اقدام و از اصول آن اطمینان حاصل نمایند.

‌ماده 47 - در مواردی که تبدیل وضع استخدامی مستخدم رسمی آزمایشی بر اساس نظر گزینش ذیربط به استخدام رسمی قطعی میسر نمی‌گردد‌ ادامه اشتغال وی به صورت پیمانی یا قراردادی در صورت تایید گزینش و نیاز دستگاه مربوط مجاز خواهد بود.
‌تبصره - تبدیل وضع افراد موضوع ماده فوق از قراردادی یا پیمانی به رسمی آزمایشی پس از اعلام نظر گزینش بلامانع خواهد بود.

‌ماده 48 - مؤسسات خارج از شمول قانون گزینش و قانون تسری بدون اخذ مجوز رسمی از هیات عالی و رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوط به‌گزینش نمی‌توانند از نام هیات یا هسته استفاده نمایند.

‌ماده 49 - هر گونه به کارگیری افراد غیر واجد شرایط مقرر در ماده (13) قانون گزینش و موارد مندرج در این آئین‌نامه توسط دستگاه، نهاد، هیات و‌هسته در امر گزینش کشور مطلقا ممنوع است و در صورت بکارگیری، هیات عالی رأسا نسبت به عزل آنها و تعیین جانشین اقدام می‌نماید.

‌ماده 50 - هیاتها موظفند نسبت به استعلام از سوابق سیاسی (‌تبصره 3 ماده 2) مشمولین ماده (2) قانون گزینش از وزارت اطلاعات و سایر مراجع‌ذیربط حسب مورد اقدام نمایند و وزارت اطلاعات و سایر مراجع مقرر در ماده (17) قانون گزینش نیز موظفند حداکثر ظرف مدت دو ماه در خصوص‌موارد درخواستی، کتبا به همراه مدارک (‌در حد مقدور) اعلام نظر نمایند در غیر این صورت هیات یا هسته می‌توانند اقدام نمایند.
بدیهی است در‌صورت دریافت نظر مراجع مذکور تا قبل از انقضای مدت خدمت آزمایشی، مراتب توسط هیات یا هسته ترتیب اثر داده خواهد شد.
‌تبصره 1 - در مواردی که نظر مراجع فوق‌الذکر پس از انقضای مدت خدمت آزمایشی واصل گردد و حکم قطعی رسمی صادر شده باشد، مورد‌جهت رسیدگی به هیاتهای رسیدگی به تخلفات اداری دستگاه ذیربط ابلاغ می‌گردد.
‌تبصره 2 - مکاتبه با وزارت اطلاعات از طریق هیات و سایر مراجع مقرر توسط هسته نیز می‌تواند انجام گیرد.

‌ماده 51 - عدم پذیرش در گزینش و در یک مقطع زمانی و یا یک آزمون، مانع از شرکت در آزمونهای بعدی و انجام گزینش مجدد نخواهد بود.

‌ماده 52 - دبیر هیات و مدیر هسته با هماهنگی بالاترین مقام دستگاه ذیربط حسب مورد در جلسات شورای معاونین و یا مدیران شرکت خواهند‌کرد.

‌آئین‌نامه فوق مشتمل بر پنجاه و دو ماده و چهل تبصره در مورخ بیست و پنجم مرداد ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و هفت در جلسه مشترک کمیسیون‌آموزش و پرورش و امور اداری و استخدامی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
‌رئیس مجلس شورای اسلامی - علی‌اکبر ناطق‌نوری

 

قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش

‌قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش
‌ماده 1 - گزینش مربیان پرورشی، معلمان و کلیه کارکنان آموزش و پرورش بر اساس فرمان مورخ 1361.10.15 حضرت امام خمینی (‌ره) به  شرح‌ زیر خواهد بود:
‌ضوابط:
‌ماده 2 - ضوابط عمومی گزینش اخلاقی، اعتقادی و سیاسی کارکنان آموزش و پرورش، مدارس غیر انتفاعی، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه اعم از‌داوطلبان مراکز تربیت معلم، دانشسرای تربیت‌معلم، تعهد دبیری، متعهدین خدمت و استخدام و اشتغال، بورسیه‌های داخل و خارج، اعزام مأمورین‌ثابت، مأمورین و منتقلین سایر دستگاه‌ها برای مشاغل آموزشی و غیر آموزشی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی استخدام، (‌صلاحیت علمی و توانائی‌جسمی و روانی)، به قرار ذیل است:
1 - اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
2 - التزام عملی به احکام اسلام.
3 - اعتقاد و التزام به ولایت فقیه، نظام جمهوری اسلامی و قانونی اساسی.
4 - عدم اشتهار به فساد اخلاقی و تجاهر به فسق.
5 - عدم سابقه وابستگی تشکیلاتی، هواداری از احزاب و سازمان‌ها و گروه‌هائی که غیر قانونی بودن آن‌ها از طرف مقامات صالحه اعلام شده و یا‌می‌شود مگر آن که توبه ایشان احراز شود.
6 - عدم سابقه محکومیت کیفری مؤثر.
7 - عدم اعتیاد به مواد مخدر.
‌تبصره 1 - در خصوص بند 2 اقلیت‌های مذهبی مصرح در قانون اساسی از نظر اعتقادی و عملی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه تابع شرائط‌خاص خود می‌باشند و در هر حال نباید متجاهر به نقض احکام اسلامی باشند.
‌تبصره 2 - ایثارگران در گزینش دارای اولویت می‌باشند ودر موارد محدودیت ظرفیت و کثرت تقاضا، ملاک‌های تقدم (‌مانند مناطق محروم، فعالیت‌در نهادهای انقلاب، شرکت در نماز جمعه و جماعات، پوشش چادر برای خواهران) نیز نسبت به داوطلبان اعمال می‌گردد.
‌تبصره 3 - تشخیص بند 5 ضوابط عمومی به عهده وزارت اطلاعات و در سایر موارد به عهده هیأت عالی گزینش می‌باشد.
‌ترکیب و وظایف هیأت عالی گزینش:
‌ماده 3 - ارکان گزینش کشور عبارتند از:
1 - رئیس جمهوری.
2 - هیأت عالی گزینش.
3 - هیأت‌های مرکزی.
4 - هسته‌های گزینش.
‌ماده 4 - رئیس جمهور برای انجام وظایف مقرر در ماده 5 این قانون و با توجه به مواد و ضوابط مندرج در فرمان حضرت امام (‌ره) هیأت عالی‌گزینش را با ترکیب زیر تشکیل می‌دهد:
1 - نماینده قوه قضائیه به انتخاب رئیس قوه قضائیه.
2 - دبیر کل سازمان امور اداری و استخدامی کشور (‌در صورتی که فردی توسط رئیس جمهور به این سمت منصوب شده باشد.)
3 - وزیر یا بالاترین مقام دستگاه اجرایی حسب مورد.
4 - دو نماینده از کمیسیون‌های امور اداری و استخدامی و آموزش و پرورش به انتخاب مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر.
‌تبصره - دبیرخانه هیأت عالی گزینش که زیر نظر دبیر هیأت و در نهاد ریاست جمهوری می‌باشد، دارای ردیف مستقل بودجه بوده و کماکان از کلیه‌ امکاناتی که در اختیار دارد استفاده خواهد نمود.
‌ماده 5 - وظایف رئیس جمهور در اجرای گزینش کشور به شرح ذیل می‌باشد:
1 - تعیین سیاست‌ها، خط مشی‌ها، تطبیق ضوابط مربوط به امر گزینش با موازین شرعی، تعیین ضوابط، تعیین شرایط و مرجع احراز توبه و‌تغییرات مربوطه.
2 - ایجاد، تفکیک، ادغام و انحلال هیأت‌های مرکزی گزینش و عنداللزوم انحلال هسته‌ها.
3 - تدوین و تصویب آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها، فرم‌های لازم جهت حسن انجام امور گزینشی کشور.
4 - بررسی و احراز صلاحیت اعضاء هیأت‌های مرکزی، مسئول و معاونین دبیرخانه، مدیر و اعضاء هسته‌های گزینش کشور و عنداللزوم در سایر‌موارد مربوطه.
5 - مرجع عالی تفسیر و توضیح آیین‌نامه‌ها، شرح وظایف، نظارت و بازرسی، هماهنگی، رسیدگی به شکایات، آموزش و پژوهش، احراز‌صلاحیت، ارزشیابی عملکرد، عزل و نصب کادر گزینش، بانک اطلاعاتی، زمان‌بندی، استفاده از تکنولوژی در گزینش کشور.
6 - اعلام نظر نهایی نسبت به آرای صادره گزینشی، بودجه، تشکیلات، نیروی انسانی مورد نیاز هیأت‌های مرکزی و هسته‌های گزینش و ارسال به‌مراجع ذیربط جهت تصویب.
7 - تعیین نمودار تشکیلاتی، تشکیلات تفصیلی و بودجه مورد نیاز هیأت عالی گزینش.
‌تبصره 1 - مصوبات هیأت عالی گزینش پس از تأیید رئیس جمهور لازم‌الاجرا است.
‌تبصره 2 - وظایف دبیر هیأت عالی گزینش در صورت تفویض رئیس جمهور عبارتست از:
1 - اداره امور اجرایی هیأت عالی و دبیرخانه آن با نظر هیأت.
2 - صدور احکام انتصابات طبق مقررات
3 - پی‌گیری و اجرای مصوبات هیأت عالی و انجام کلیه امور اجرایی گزینش کشور از قبیل آموزش و پژوهش، نظارت، بازرسی و پیگیری،‌هماهنگی، ارزشیابی و پیشنهاد عزل کادر گزینش.
‌ماده 6 - رئیس جمهور با رعایت مفاد این قانون می‌تواند اداره امور گزینش کشور را مستقیماً عهده‌دار شود و یا به عهده دیگری بگذارد.
‌تشکیلات:
‌ماده 7 - تشکیلات گزینش وزارت آموزش و پرورش به این شرح خواهد بود:
‌الف - هیأت مرکزی گزینش توسط هیأت عالی گزینش تشکیل می‌گردد و به عنوان مرجع گزینش در وزارت آموزش و پرورش خواهد بود، اعضای‌هیأت مذکور که با حکم دبیر هیأت عالی گزینش منصوب می‌شوند، عبارتند از:
1 - نماینده وزیر.
2 - نماینده سازمان امور اداری و استخدامی کشور.
3 - نماینده هیأت عالی گزینش.
‌تبصره 1 - یک نفر از اعضاء کمیسیون آموزش و پرورش به انتخاب کمیسیون به عنوان ناظر حضور خواهد داشت.
‌تبصره 2 - هیأت مرکزی گزینش دارای یک دبیر خواهد بود که با پیشنهاد اعضاء هیأت مرکزی و حکم دبیر هیأت عالی گزینش به مدت 4 سال‌منصوب می‌گردد و انتخاب مجدد او بلامانع است، تغییر دبیر با تصویب هیأت عالی خواهد بود.
‌تبصره 3 - دبیرخانه هیأت مرکزی زیر نظر آن هیأت تشکیل می‌گردد، مسئول آن به پیشنهاد هیأت مرکزی و تأیید هیأت عالی و با حکم دبیر هیأت‌منصوب خواهد شد.
ب - هسته‌های گزینش، که در واحدهای مختلف وزارت آموزش و پرورش مرکب از سه تا پنج نفر می‌باشد، در امتداد پست‌های سازمانی و توسط‌هیأت مرکزی عنداللزوم تشکیل می‌گردد. اعضای هسته‌های گزینش با صلاحدید و معرفی هیأت مرکزی، پس از تأیید صلاحیت آنان از سوی هیأت‌عالی، با امضاء دبیر هیأت مرکزی گزینش منصوب می‌شوند.
‌تبصره - هسته‌های گزینش دارای یک مدیر خواهند بود که با حکم دبیر هیأت مرکزی منصوب می‌شوند.
ج - وظایف و حدود اختیارات:
‌ماده 8 - وظایف هیأت مرکزی گزینش به شرح زیر خواهد بود:
1 - ایجاد، تفکیک، ادغام و انحلال هسته‌های گزینش مورد نیاز طبق دستورالعمل‌های هیأت عالی گزینش.
2 - بررسی، انتخاب، معرفی اعضاء هسته‌های گزینش، مسئول و معاونین دبیرخانه به هیأت عالی گزینش.
3 - رسیدگی به شکایات در مرحله دوم تجدید نظر.
4 - اجرای مصوبات، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و سایر امور محوله که از سوی هیأت عالی گزینش ابلاغ می‌گردد.
5 - ایجاد هماهنگی، آموزشی، بازرسی، نظارت و ارزشیابی عملکرد کلیه هسته‌های گزینش و تهیه بخشنامه‌های مربوطه.
6 - ارتباط و هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌ها و مراجع ذیربط.
7 - پیشنهاد نمودار تشکیلاتی و بودجه هیأت مرکزی و هسته‌های گزینش تابعه به وزارتخانه.
‌ماده 9 - وظایف دبیر هیأت مرکزی گزینش عبارت است از:
1 - اداره امور اجرایی هیأت مرکزی و دبیرخانه طبق دستورالعمل‌های هیأت عالی گزینش.
2 - صدور احکام انتصاب پس از طی مراحل قانونی.
3 - پی‌گیری و اجرای مصوبات هیأت مرکزی و هیأت عالی گزینش.
‌ماده 10 - هسته‌های گزینش وظایف ذیل را زیر نظر هیأت مرکزی به عهده دارند:
1 - اجرای دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و سایر موارد محوله از هیأت مرکزی و هیأت عالی گزینش.
2 - بررسی و تعیین صلاحیت اخلاقی، اعتقادی، سیاسی متقاضیان مشمول این قانون قبل از ورود تا مرحله قطعیت اشتغال (‌به تحصیل یا‌استخدام).
3 - تأیید صلاحیت کارکنان هسته.
4 - رسیدگی به شکایات در مرحله اول تجدید نظر.
‌ماده 11 - وظایف مدیر هسته به شرح ذیل می‌باشد:
1 - اداره امور اجرایی و هماهنگی امور واحدهای هسته گزینش طبق دستورالعمل‌های هیأت مرکزی و هیأت عالی گزینش.
2 - صدور احکام انتصاب کارکنان پس از بررسی و تأیید هسته گزینش.
3 - اجرای کلیه مصوبات هسته گزینش، هیأت مرکزی و هیأت عالی گزینش.
‌ماده 12 - وظایف وزارت آموزش و پرورش در امر گزینش به شرح ذیل است:
1 - برگزاری امتحانات یا مصاحبه تخصصی در موارد لزوم طبق مقررات استخدام کشوری (‌همزمان با طی مراحل گزینش) با مسئولیت نماینده‌وزیر در هیأت (‌در صورت تفویض سازمان امور اداری و استخدامی کشور).
2 - انجام امور معاینات پزشکی اعم از معاینات عمومی و آزمایشگاهی به طور اعم و اخص طبق آیین‌نامه پیشنهادی سازمان امور اداری و‌استخدامی کشور که به تصویب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد رسید.
3 - پیشنهاد نمودار تشکیلاتی و بودجه مورد نیاز هیأت مرکزی و هسته‌های گزینش تابعه آن حسب مورد به سازمان امور اداری و استخدامی کشور‌یا سازمان برنامه و بودجه.
4 - تأمین کلیه امکانات مورد نیاز هیأت مرکزی و هسته‌های گزینش تابعه اعم از پرسنل، جا و مکان، وسایل نقلیه و همچنین پیش‌بینی ردیف‌مستقل بودجه برای هیأت مرکزی گزینش.
‌تبصره 1 - سازمان‌های امور اداری و استخدامی کشور و برنامه و بودجه موظفند حسب مورد نسبت به پیشنهادهای وزارتخانه با رعایت نظر هیأت‌عالی گزینش اقدام نمایند.
‌تبصره 2 - کلیه امکاناتی که در تاریخ 1373.7.1 در اختیار هیأت مرکزی و هسته‌های گزینش آموزش و پرورش بوده است اعم از نیروی انسانی‌موجود با توجه به پست‌های سازمانی، مکان، وسیله نقلیه کماکان در اختیار هیأت تشکیل شده بر اساس این قانون خواهد بود به استثناء مواردی که‌طبق قانون منتقل یا واگذار شده باشد.
‌سایر مقررات:
‌ماده 13 - کارگزاران گزینش می‌باید علاوه بر ضوابط مندرج در ماده 2 این قانون دارای شرایط زیر نیز باشند:
‌الف - شرایط مقرر در فرمان 1361.10.15 حضرت امام خمینی (‌ره) صالح، متعهد، عاقل، صاحب اخلاق کریمه، فاضل، متوجه به مسایل روز‌باشند و تنگ‌نظر، تندخو، مسامحه‌کار و سهل‌انگار نباشند.
ب - 25 سال سن و تأهل برای اعضای هیأت‌های مرکزی و 23 سال سن و تأهل برای اعضاء هسته‌های گزینش و تأهل برای سایر پرسنل گزینش با‌اولویت.
‌ماده 14 - افرادی که در مراحل گزینش واجد شرایط عمومی یا انتخاب اصلح تشخیص داده نشوند در صورت اعتراض می‌توانند تقاضای کتبی خود‌را حداکثر تا دو ماه در هر مرحله پس از دریافت حکم به مرجع تجدید نظرکننده (‌اول، دوم) تحویل دهند و در صورت عدم اعتراض در مهلت مقرر رأی‌صادره قطعی و لازم‌الاجراء است. دستورالعمل این ماده توسط هیأت عالی گزینش تهیه و به تصویب می‌رسد.
‌تبصره 1 - مرحله اول تجدید نظر توسط هسته گزینش (‌حداقل با دو نفر جدید) و مرحله دوم آن توسط هیأت مرکزی صورت می‌گیرد.
‌تبصره 2 - هیأت عالی گزینش نسبت به هر مورد از احکام صادره و هرگونه تخلف اعم از مسامحه‌کاری، تندروی، اعمال تبعیض و انجام امور‌خلاف شرع رسیدگی نموده و پس از اصلاح یا ابطال آراء، هیأت صادرکننده رأی را ملزم به اجرای رأی جدید، برخورد با متخلف، ترمیم و یا انحلال‌واحد گزینش و یا ارجاع به مراجع ذیربط نموده و در غیر این صورت رأساً اقدام می‌نماید.
‌هیأت عالی گزینش دستورالعمل این تبصره را تهیه و تصویب خواهد نمود.
‌تبصره 3 - معترضین به آراء هیأت مرکزی و هسته‌ها حداکثر تا دو ماه پس از ابلاغ رأی می‌توانند به دیوان عدالت اداری شکایت نمایند و دیوان‌نسبت به رسیدگی اقدام می‌نماید.
‌ماده 15 - صدور رأی در گزینش افرا با شرایط عمومی یا انتخاب اصلح تابع نظر اکثریت اعضاء بوده و بر مبنای اقرار یا بینه به شرط عدم تعارض یا‌شیاع مفید اطمینان یا قرائن و امارات موجب اطمینان که حداقل با انجام تحقیق (‌غیر از اقرار) از منابع موثق و طبق موازین شرعی احراز می‌گردد. سایر‌مراحل طبق دستورالعمل هیأت عالی گزینش خواهد بود.
‌ماده 16 - هیأت مرکزی موظف است حداکثر ظرف سه ماه از زمان دریافت مدارک و امکانات لازم از مراجع مربوط، امور گزینشی افراد موضوع این‌قانون را قبل از ورود به انجام رسانده و نتایج را اعلام نماید. در موارد عدم تکمیل ظرفیت، حوادث غیر مترقبه این مدت حداکثر تا دو ماه با موافقت‌هیأت عالی گزینش قابل تمدید است.
‌تبصره 1 - گزینش نیروهای غیر رسمی و غیر ثابت اعم از روزمزد، قراردادی، پیمانی و عناوین مشابه در چارچوب این قانون و بر طبق‌دستورالعملی که با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی کشور و توسط هیأت عالی تهیه و تنظیم می‌گردد، خواهد بود ولی در هر صورت صدور‌احکام استخدامی تا مرحله قطعی اعم از رسمی یا ثابت با نظر گزینش خواهد بود. در غیر این صورت هر گونه پرداخت وجه غیر قانونی است.
‌تبصره 2 - همکاری با گزینش کشور در صورت عدم وجود پست سازمانی به عنوان تصدی بیش از یک پست تلقی نخواهد شد.
‌ماده 17 - وزارت اطلاعات و کلیه دستگاه‌های اجرایی و قضایی و نیروی انتظامی، سازمان‌های حفاظت اطلاعات و عقیدتی سیاسی نیروهای‌مسلح مکلفند در رابطه با گزینش افراد همکاری‌های لازم را با هیأت عالی و هیأت مرکزی گزینش اعمال و اطلاعات مورد نیاز را حداکثر ظرف مدت 2‌ماه با رعایت قوانین و مقررات با طبقه‌بندی مربوطه در اختیار قرار دهند.
‌ماده 18 - آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه توسط هیأت عالی گزینش با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی کشور و‌وزارت آموزش و پرورش تهیه و به تصویب کمیسیون مشترک آموزش و پرورش و امور اداری و استخدامی مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.
‌قانون فوق مشتمل بر هجده ماده و هفده تبصره در جلسه روز سه شنبه چهاردهم شهریور ماه یک هزار و سیصد و هفتاد و چهار مجلس شورای اسلامی‌تصویب و در تاریخ 1374.6.22 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.
‌رئیس مجلس شورای اسلامی - علی‌اکبر ناطق نوری